Rezerwacja on-line

Wyszukiwarka

weather code -1 °C

Historia

Początki uzdrowiska w Nałęczowie sięgają końca XVIII wieku, kiedy to to Antoni Małachowski, z rodu właścicieli miejscowych dóbr leczył się na częstą wówczas podagrę. Potwierdzone, dobroczynne działanie nałęczowskich wód zapoczątkowało spontanicznie wizyty coraz liczniejszych kuracjuszy. Pałac Małachowskich szybko staje się zbyt ciasny. By zaspokoić potrzeby Małachowscy budują pierwszy, profesjonalny obiekt kuracyjny - obecne Stare Łazienki. Lecznicze działanie wody z nałęczowskiego źródła zostało potwierdzone w 1817r. analizą chemiczną wykonaną przez prof. Uniwersytetu Warszawskiego Piotra Celińskiego

XIX wiek przynosi uzdrowisku zmienne koleje losu - upadek w okresach Powstań, rozwijanie niezwiązanych z leczeniem działalności, które miały pozwolić uzdrowisku przetrwać, wreszcie odrodzenie i rozkwit.

W 1878r. powstaje założona przez lekarzy - Sybiraków spółka, która działając prężnie w następnych dekadach, przekształca Nałęczów w najpopularniejsze uzdrowisko Królestwa Kongresowego. To w tym Złotym Wieku, Nałęczów stawał się w miesiącach letnich ogniskiem życia intelektualnego narodu, goszcząc wielu znamienitych gości z pisarzami Prusem, Żeromskim i Sienkiewiczem, którzy pozostawili obraz Nałęczowa w swojej twórczości.

Uzdrowisko wzbogaciło się wówczas o nowy obiekt - obecne sanatorium Książę Józef, park zdrojowy - powiększony i obsadzony unikalną roślinnością z wykorzystaniem zasad fitoterapii.  

Obie wojny światowe przyniosły przerwę w działalności leczniczej, ale uzdrowisko odradzało się za każdym razem. Od 1950r. jako firma państwowa intensywnie rozbudowując zaplecze zabiegowe, lecznicze i mieszkalne. W kolejnych latach powstają Szpital Kardiologiczny, Sanatorium Fortunat, wprowadzana jest najnowsza aparatura i metody leczenia uzdrowiskowego. 

Nową szansą rozwoju Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Nałęczów" stała się prywatyzacja. W 2005 roku firma powróciła do tradycyjnej nazwy "Zakład Leczniczy", wprowadzając nowoczesne zarządzanie i wytyczając kierunek rozwoju dla innych polskich uzdrowisk dzięki rozwojowi usług w formule SPA, odwołując się tym samym do źródeł nałęczowskiej hydroterapii. 

Obecnie Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" SA czerpiąc ze swojej dwustuletniej tradycji i zgromadzonej wiedzy, korzystając z unikalnych walorów klimatycznych Nałęczowa, oferuje usługi w zakresie leczenia sanatoryjnego, SPA oraz Medical SPA. Zróżnicowana oferta noclegowa, ponad sto zabiegów do wyboru, nowoczesne wyposażenie,  znakomita, wykwalifikowana kadra oraz możliwość skorzystania z różnych form finansowania pobytu sprawiają, że warto do nas przyjechać. 

 

Zapraszamy do Nałęczowa!

Newsletter

Trwa wczytywanie elementów, może to potrwać ok 1min..
sm('webPush', ['664a2c80-5c49-40c4-a862-3c158d5aab4b', '87600']);
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij